Kulové kohouty a klapky mají každý své výhody a použitelné scénáře. Výběr je třeba provést na základě specifických potřeb aplikace a technických požadavků. Hlavní rozdíly mezi kulovými ventily a klapkovými ventily jsou konstrukce, provozní režim, účel, těsnicí výkon a použitelné scénáře.
Struktura a provozní režim:
Otevírací a uzavírací část kulového kohoutu jsou koule, které jsou poháněny dříkem ventilu a otáčejí se kolem osy kulového kohoutu pro dosažení spínací funkce. Thekulový ventilmá nízký odpor kapalin a snadno se ovládá. Stačí jej otočit o 90° z úplného otevření do úplného zavření.
Otevírací a uzavírací část klapky jsou kotoučové klapky, které se otáčejí kolem osy klapky, aby dosáhly účelu otevírání a zavírání. Škrtící klapka se vyznačuje jednoduchou konstrukcí, malými rozměry, nízkou hmotností a flexibilním spínáním. Lze jej přepínat reverzací o 90°.
účel:
Kulový kohout je vhodný pro výdej a řízení kapalin, zejména pro média obsahující vlákna, jemné pevné částice apod. Vícecestný kulový kohout dokáže flexibilně řídit soutok, odklon a přepínání směru proudění média.
Klapkové ventily se používají hlavně k řízení průtoku tekutin, jako je vzduch, voda, pára, korozivní média, bláto, olej, tekuté kovy a radioaktivní média, a hrají roli hlavně při uzavírání a škrcení potrubí.
Výkon těsnění:
Kulový ventil má dobrý těsnící výkon a může si udržet dobrý těsnící výkon i za podmínek vysoké teploty, vysokého tlaku nebo korozivních médií.
Těsnicí výkon klapky je o něco horší než u klapkykulový ventil, ale škrticí klapka má u velkoprůměrových ventilů jedinečnou výhodu.
Použitelné scénáře:
Kulový ventil je vhodný pro příležitosti, které vyžadují rychlé otevírání a zavírání, nízké požadavky na odpor kapaliny a aplikace vyžadující dobrý těsnicí výkon.
Škrtící klapka je vhodná pro příležitosti, které vyžadují časté nastavování průtoku, stejně jako aplikace vyžadující rychlé přepínání a velký průměr.